Książki

Polecane książki

Lee Know : Mądre Mitochondria

Poznaj tajemniczych superbohaterów twojego organizmu i uwolnij ich moce!

Jak żyć dłużej, zdrowiej i zachować młodość? Odpowiedzi na te pytania prowadzą do fascynującego świata komórek i źródła ich energii – mitochondrium. Mitochondria to małe elektrownie,  znajdujące się w każdej komórce ciała. To od nich zależy, ile spalasz kalorii i jak szybko regenerujesz się po chorobie czy wysiłku.  

Aktualne badania ujawniają, że wiele zwyrodnieniowych i przewlekłych chorób ma swoje źródło w „zepsutych” mitochondriach. Wyniki tych badań zawierają wskazówki, do których stosowanie się daje szansę na dłuższe życie. Wystarczy zrozumieć, jak działają nasze wewnętrzne elektrownie, by nauczyć się o nie dbać i odpowiednio stymulować do lepszego funkcjonowania.

Lee Know snuje fascynującą opowieść o intensywnej pracy, jaka odbywa się w komórkach, a także podaje najnowsze informacje o suplementacji i zdrowym stylu życia. Już teraz dowiedz się, czym jest witamina PQQ i jak kannabinoidy, dieta ketogeniczna oraz suplementacja rybozy mogą zapobiegać przewlekłym chorobom i wydłużać życie nawet o kilkanaście lat.

Poznaj swoje mitochondria i pomóż im zapewnić ci długie i szczęśliwe życie!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dr Bodo Kukliński : Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii.

Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii jest to pierwsze polskie wydanie, najważniejszego z punktu widzenia medycyny mitochondrialnej, kompendium. W książce dr Bodo Kuklinski wprowadza nas w zagadnienie biochemicznych procesów zachodzących w organizmie człowieka oraz przedstawia dowody na wysoką skuteczność terapii mitochondrialnych w przypadku występowania chorób cywilizacyjnych.

Kompendium jest przeznaczone zarówno dla lekarzy, terapeutów, dietetyków, jak i pacjentów. Jego największą zaletą jest dokładne omówienie poszczególnych przypadków pacjentów, począwszy od wywiadu lekarskiego, poprzez celowaną diagnostykę mitochondrialną, a skończywszy na indywidualnie skomponowanej terapii.

Anna Kulka- Dolecka : Wyjrzeć przez okno 

Wyjrzeć przez okno to książka autorstwa Anny Kulki-Doleckiej mamy Pawła, u którego zdiagnozowano rzadką chorobę mitochondrialną Zespół Leigha.

 Książka pokazuje drogę, jaką musi pokonać opiekun rodzinny, aby oswoić codzienną grozę lęku o dziecko i jednocześnie zadbać o szczęśliwe życie własne i swoich bliskich. Zawarte teksty, napisane z nieprzeciętnym literackim talentem, splatają osobiste doświadczenie autorki z posiadaną wiedzą merytoryczną. Każdy rozdział-opowieść otwierają: zdjęcie wykonane przez Grzegorza Doleckiego, męża Ani, oraz rozmowa autorki z redaktorką Magdą Małkowską, w której kolejne teksty są uzupełniane lub komentowane. Każdy rozdział-opowieść porusza inny temat, wskazuje trudny moment (smoła lęku) i proponuje rozwiązanie (zielone doliny życia). I chociaż zrodziły się one z określonej sytuacji autorki, mają charakter uniwersalny, gdyż pokazują, jak w sytuacji kryzysu zadbać o szczęście, wykorzystać dany nam czas i własny potencjał. Uczą, jak komunikować się z sobą samym i ze światem, by otwierać kolejne okna, dające nadzieję, motywację do zmiany, wyzwalające radość. (Alicja Stolarczyk)

Jesper Juul: Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą  

Diagnoza przewlekłej choroby u dziecka często dezorganizuje życie rodziny. Rodzice skupiają całą swoją uwagę i energię na walce o zdrowie, zaniedbując swoje potrzeby oraz potrzeby najbliższych.
Jesper Juul pisze, że takie rodziny mają mniej czasu, aby przejść cykl rozwoju konieczny do stabilnego i zadowalającego życia rodzinnego. Jednak warto poszukiwać równowagi między chorobą a zdrowiem. Chore lub niepełnosprawne dziecko ma takie same potrzeby jak wszystkie dzieci i należy je wspierać.
Książka Jespera Juula może być cennym wsparciem dla rodziców dzieci chorujących i zdrowiejących, które pomoże im odnaleźć się w sytuacji pełnej nowych wyzwań. Nie traktuje ona o żadnej konkretnej chorobie, lecz o tym, jak kształtować realcje z bliskimi, kiedy choroba staje się nowym ,,członkiem rodziny”.

Cristy Balcells, R: Living Well with Mitochondrial Disease: A Handbook for Patients, Parents & Families 

Książka pomaga zrozumieć chorobę mitochondrialną, która może dotykać niemowlęta, dzieci i nastolatki od momentu urodzenia lub w dowolnym momencie ich rozwoju. Dorośli, często z historią niewyjaśnionego zmęczenia, coraz częściej otrzymują diagnozę choroby mitochondrilsnej. Niektóre dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które mają problemy zdrowotne, takie jak problemy z trawieniem i zmęczenie, są również identyfikowane jako cierpiące na zaburzenia mitochondrialne. Ten przewodnik —  książka napisana dla pacjentów i ich rodzin — pomaga czytelnikom zrozumieć, jak działają mitochondria (są elektrownią komórki, dostarczając energii całemu organizmowi), jak diagnozuje się i leczy osoby z defektami mitochondrialnymi , jak dobrze żyć, gdy ty, twoje dziecko lub ktoś, kogo kochasz, zmaga się z upośledzającymi objawami. Tematy obejmują: Droga do diagnozy; biochemia chorób mitochondrialnych; praktyczne porady dotyczące konkretnych potrzeb dzieci i dorosłych; zrozumienie i radzenie sobie z objawami; gdzie znaleźć specjalistów i wsparcie; podejścia do leczenia; autyzm i mitochondria. Pisząc z perspektywy zarówno rodzica, jak i pielęgniarki, autorka pokazuje dorosłym pacjentom, rodzicom, członkom rodziny i opiekunom, jak osiągnąć jak najlepszą jakość życia.

Martine Vanderspuy The Little Book About Mito

https://www.mito.org.au/wp-content/uploads/2021/05/A-Little-Book-About-Mito.pdf

Książeczka, broszura PDF która dzięki zastosowaniu prostego, zwięzłego języka wyjaśnia złożoność chorób mitochondrialnych.  Chociaż jest przeznaczona dla dzieci, wielu dorosłych: nauczycieli, terapeutów, członków rodziny uznało tę broszurę za najbardziej przydatną w zrozumienie czym jest choroba mitochondrialna i jak należy traktować osobę na nią chorującą.